Kā pareizi atlaist darbinieku? Soli pa solim ceļvedis darba devējiem
Darba tiesiskās attiecības ir ikviena uzņēmuma pamats, taču reizēm darba devējam nākas pieņemt sarežģītu lēmumu – pārtraukt darba līgumu ar darbinieku. Lai šis process noritētu ne tikai cilvēcīgi, bet arī juridiski korekti, ir svarīgi stingri ievērot Darba likumā noteikto kārtību. Nepareizi veikta atlaišana var novest pie laikietilpīgiem un dārgiem darba strīdiem, tiesas prāvām un reputācijas zaudējumiem.
Šajā rakstā mūsu biroja eksperti ir apkopojuši galvenos soļus un principus, kas jāievēro, lai darbinieka atlaišanas process būtu tiesisks un aizsargātu darba devēja intereses.
1. solis: Atrodiet tiesisku un pamatotu iemeslu
Pirms jebkādu darbību uzsākšanas ir vitāli svarīgi identificēt konkrētu un likumīgu iemeslu darba līguma uzteikumam. Darba devēja uzteikums nav pieļaujams bez nopietna pamata. Darba likuma 101. panta pirmā daļa nosaka izsmeļošu sarakstu ar iemesliem, kuru dēļ darba devējs drīkst uzteikt darba līgumu. Galvenie iemeslu bloki ir:
- Darbinieks bez attaisnojoša iemesla būtiski pārkāpis darba līgumu vai noteikto darba kārtību (piemēram, neierašanās darbā, darba pienākumu nepildīšana).
- Darbinieks, veicot darbu, rīkojies prettiesiski un tādēļ zaudējis darba devēja uzticību.
- Darbinieks, veicot darbu, rīkojies pretēji labiem tikumiem.
- Darbinieks ir bijis alkohola, narkotisko vai toksisko vielu reibumā darba vietā.
- Darbinieks rupji pārkāpis darba aizsardzības noteikumus, apdraudot citu personu drošību un veselību.
- Darbiniekam nav pietiekamu profesionālo spēju, lai veiktu nolīgto darbu.
- Darbinieks nespēj veikt nolīgto darbu veselības stāvokļa dēļ, ko apliecina ārsta atzinums.
- Tiek veikta darbinieku skaita samazināšana.
- Tiek likvidēts darba devējs – juridiskā persona vai personālsabiedrība.
Svarīgi: Izvēlētajam pamatam ir jābūt patiesam, pierādāmam un skaidri formulētam. Tieši pierādījumu trūkums ir viena no biežākajām kļūdām, kas noved pie darba devējam nelabvēlīga tiesas sprieduma.
2. solis: Ievērojiet procedūru un sagatavojiet dokumentus. Kad juridiskais pamats ir atrasts, ir jāievēro precīza procedūra.
Paskaidrojuma pieprasīšana: Ja atlaišanas iemesls ir darbinieka pārkāpums, darba devējam ir pienākums rakstveidā pieprasīt no darbinieka paskaidrojumu. Uzteikt darba līgumu drīkst tikai pēc tam, kad ir izvērtēti pārkāpuma smagums, apstākļi un darbinieka sniegtais (vai nesniegtais) paskaidrojums.
Arodbiedrības piekrišana: Ja darbinieks ir arodbiedrības biedrs, darba devējam pirms uzteikuma ir jāsaņem attiecīgās arodbiedrības piekrišana atlaišanai (izņemot atsevišķus gadījumus).
Dokumentējiet visu: Jebkurš pārkāpums, brīdinājums, saruna par darba kvalitāti vai rīkojums ir jādokumentē rakstveidā. Tie var būt rīkojumi, ziņojumi, akti, e-pastu sarakstes. Tas kalpos kā pierādījumu bāze, ja radīsies strīds.
3. solis: Sagatavojiet un izsniedziet korektu uzteikumu. Darba līguma uzteikums ir oficiāls dokuments, kuram jābūt noformētam rakstveidā. Tam obligāti jāsatur:
Faktiskie apstākļi: Skaidrs apraksts par situāciju, kas ir par pamatu uzteikumam.
Juridiskais pamatojums: Atsauce uz konkrētu Darba likuma 101. panta pirmās daļas punktu.
Darba attiecību izbeigšanas datums: Datums, kad darba attiecības tiek pārtrauktas, ievērojot likumā noteiktos uzteikuma termiņus (parasti – viens mēnesis, ja vien likums vai darba koplīgums nenosaka citu termiņu).
Uzteikums darbiniekam jāizsniedz personīgi, pret parakstu, vai jānosūta pa pastu ierakstītā vēstulē.
4. solis: Veiciet galīgo norēķinu pēdējā darba dienā. Darbinieka pēdējā darba dienā darba devējam ir pienākums:
Izmaksāt visu darbiniekam pienākošos naudas summu: tai skaitā neizmaksāto darba algu, kompensāciju par neizmantoto atvaļinājumu.
Izmaksāt atlaišanas pabalstu (ja tas pienākas): Pabalsta apmērs ir atkarīgs no nostrādātā laika pie konkrētā darba devēja (piemēram, viena mēneša vidējās izpeļņas apmērā, ja darbinieks nostrādājis līdz 5 gadiem). Atlaišanas pabalsts nepienākas, ja darbinieks atlaists par pārkāpumiem.
Izdarīt atzīmi par darba attiecību izbeigšanos VID EDS sistēmā.
Aizliegumi un ierobežojumi, kas jāatceras. Likums aizsargā noteiktas darbinieku grupas. Ir aizliegts atlaist:
Grūtnieci, kā arī sievieti pēcdzemdību periodā (līdz vienam gadam, vai ilgāk, ja sieviete baro bērnu ar krūti).
Darbinieku ar invaliditāti (izņemot atsevišķus likumā noteiktus gadījumus).
Šiem darbiniekiem ir īpaša tiesiskā aizsardzība, un darba līguma uzteikums ir pieļaujams tikai ļoti retos, likumā stingri noteiktos gadījumos.
Kāpēc ir vērts konsultēties ar juristu?
Kā redzams, darbinieka atlaišanas process ir juridiski niansēts un prasa precīzu likuma burtu ievērošanu. Kļūda jebkurā no posmiem var kļūt par pamatu darbinieka prasībai tiesā par atjaunošanu darbā un vidējās izpeļņas piedziņu par visu darba piespiedu kavējuma laiku.
Mūsu biroja zvērināti advokāti sniedz profesionālu palīdzību darba devējiem:
- Novērtējot situācijas juridisko risku un izvēloties pareizo rīcības stratēģiju.
- Sagatavojot visu nepieciešamo dokumentāciju – rīkojumus, brīdinājumus, paskaidrojumu pieprasījumus, uzteikumus.
- Pārstāvot darba devēja intereses komunikācijā ar darbinieku, arodbiedrību vai tiesā.
Savlaicīga juridiskā konsultācija palīdzēs izvairīties no kļūdām, ietaupīs jūsu laiku un finanšu resursus, kā arī pasargās jūsu uzņēmuma reputāciju. Sazinieties ar mums, lai nodrošinātu, ka jūsu lēmumi ir ne tikai saimnieciski pamatoti, bet arī juridiski nevainojami.

