Darba līgums – Jūsu tiesību un pienākumu pamats: Ko pārbaudīt pirms parakstīšanas?
Darba līgums ir svarīgākais dokuments, kas regulē tiesiskās attiecības starp darbinieku un darba devēju. Tā noteikumi ietekmēs Jūsu ikdienu, ienākumus un sociālās garantijas. Pirms parakstāt darba līgumu, veltiet laiku, lai rūpīgi izvērtētu katru tā punktu. Mūsu birojs ir apkopojis būtiskākos aspektus, kuriem ikvienam darbiniekam jāpievērš uzmanība.
1. Līguma forma un valoda: Saskaņā ar Darba likumu, darba līgums ir jāslēdz rakstveidā. Tam jābūt sagatavotam valsts valodā – latviešu valodā. Ja esat ārzemnieks, darba devējam ir pienākums Jūs iepazīstināt ar līguma noteikumiem Jums saprotamā valodā, taču oficiālais dokuments paliek latviski. Pārliecinieties, ka saņemat savu līguma eksemplāru.
2. Līguma obligātās sastāvdaļas (saskaņā ar Darba likuma 40. pantu): Pārbaudiet, vai līgumā ir skaidri un nepārprotami norādīta sekojoša informācija:
Puses: Jūsu vārds, uzvārds, personas kods, adrese, kā arī darba devēja nosaukums, reģistrācijas numurs un juridiskā adrese.
Darba attiecību sākums: Konkrēts datums, kad Jūs uzsākat darbu.
Līguma termiņš: Vai līgums ir noslēgts uz nenoteiktu vai noteiktu laiku. Ja līgums ir terminēts, ir jābūt norādītam tā beigu termiņam vai apstākļiem, ar kādiem tas izbeidzas. Jāatceras, ka terminētu līgumu var slēgt tikai likumā noteiktos gadījumos.
Darba vieta: Precīza adrese. Ja darbs veicams dažādās vietās, tam jābūt atrunātam.
Amats un darba pienākumi: Amata nosaukumam jāatbilst Profesiju klasifikatoram. Svarīgs ir arī vispārīgs nolīgtā darba raksturojums. Ieteicams pieprasīt amata aprakstu, lai izvairītos no pārpratumiem nākotnē par veicamajiem pienākumiem.
Darba samaksa: Konkrēts algas apmērs (bruto) un tās izmaksas laiks (ne retāk kā divas reizes mēnesī, ja nav panākta cita vienošanās). Ja paredzētas piemaksas vai prēmijas, to noteikšanas kārtībai jābūt skaidrai.
Darba laiks: Nolīgtais dienas vai nedēļas darba laiks (piemēram, 40 stundas nedēļā, 8 stundas dienā). Ja tiek noteikts summētais darba laiks, tā organizācijai un pārskata periodam jābūt detalizēti aprakstītam.
Atvaļinājums: Ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma ilgums (tam jābūt vismaz 4 kalendārās nedēļas).
Uzteikuma termiņš: Līgumā noteiktais uzteikuma termiņš nedrīkst būt īsāks par likumā noteikto (parasti – viens mēnesis).
3. Pārbaudes laiks: Pārbaudes laiks nevar būt ilgāks par 3 mēnešiem. Tā laikā gan Jums, gan darba devējam ir tiesības uzteikt darba līgumu, par to rakstveidā brīdinot trīs dienas iepriekš. Pārbaudes laika noteikšanai ir jābūt skaidri atrunātai līgumā.
4. Papildu noteikumi, kam pievērst uzmanību:
- Konfidencialitātes un nekonkurēšanas aizliegums: Rūpīgi izlasiet šos nosacījumus. Nekonkurēšanas aizliegumam pēc darba attiecību beigām ir jābūt pamatotam, ierobežotam laikā un par to pienākas atbilstoša kompensācija.
- Materiālā atbildība: Darbinieka materiālā atbildība ir ierobežota saskaņā ar Darba likumu. Līgums nedrīkst paredzēt noteikumus, kas pasliktina Jūsu stāvokli salīdzinājumā ar likumu, piemēram, automātisku piekrišanu zaudējumu ieturēšanai no algas.
- Atsauces uz iekšējiem dokumentiem: Ja līgumā ir atsauces uz darba koplīgumu vai darba kārtības noteikumiem, Jums ir tiesības ar šiem dokumentiem iepazīties pirms līguma parakstīšanas.
Svarīgi atcerēties: Jebkuri darba līguma noteikumi, kas pasliktina Jūsu tiesisko stāvokli salīdzinājumā ar Darba likumā un citos normatīvajos aktos noteikto, nav spēkā, pat ja Jūs esat tiem piekritis, parakstot līgumu.
Ja Jums rodas šaubas vai neskaidrības par kādu no darba līguma punktiem, nekautrējieties uzdot jautājumus darba devējam vai konsultēties ar advokātu. Rūpīgi izsvērts lēmums šodien ir Jūsu stabilitātes un drošības garants rītdien.


