Blog Layout

Vai lietotai automašīnai ir garantija jeb kā neļaut auto tirgotājiem sevi “apčakarēt”?

maijs 22, 2023
  • Līdz šim sabiedrībā un savā ziņā arī tiesu praksē valdīja priekšstats, ka pērkot lietotu automašīnu, kam ir beigusies ražotāja garantija, automašīnas pārdevējam par automašīnas stāvokli nav jāuzņemas nekāda atbildība, un pircējs pēc būtības pērk “kaķi maisā” un uzņemas visus riskus. Tāpat tika uzskatīts, ka Patērētāju tiesību aizsardzības likuma prasības attiecas ne tikai uz jaunām, bet arī lietotām precēm. Tomēr Latvijas Republikas Senāta Civillietu departamenta 2023. gada 25. janvāra spriedums civillietā Nr. SKC-46/2023 šos priekšstatus sagrieza ar kājām gaisā. Minētajā spriedumā tika paustas vairākas būtiskas atziņas.



  • Patērētāju tiesību aizsardzības likuma 13. panta trešajā daļā ir ietverta likumiska prezumpcija par faktu, ka pārdevēja pārdotā prece jau tās iegādes dienā neatbilda līguma noteikumiem, ja neatbilstība atklājas gada laikā pēc preces piegādes, izņemot gadījumu, kad šāds pieņēmums ir pretrunā ar preces raksturu vai neatbilstības veidu.


  • Lai patērētājs varētu pretendēt uz šīs prezumpcijas piemērošanu, viņam ir jānorāda un jāpierāda, ka prece neatbilda līguma noteikumiem un ka neatbilstība atklājās gada laikā pēc preces piegādes. Patērētājam nav jāpierāda ne šīs neatbilstības cēlonis, ne arī pārdevēja vaina.


  • Patērētāju tiesību aizsardzības likuma prasības attiecas ne tikai uz jaunām, bet arī lietotām precēm. Preces sagaidāmā kvalitāte ir atkarīga no tā, vai prece ir jauna vai lietota, tomēr patērētājs var sagaidīt, ka arī lietota prece pildīs savu pamatfunkciju, ja vien no līguma noteikumiem neizriet pretējais. Proti, apstāklis, ka patērētājam ir pārdota lietota prece, ņemams vērā, izvērtējot tās atbilstību līguma noteikumiem, t. i., izvērtējot, vai tai piemīt īpašības un izpildījums, kāds parasti piemīt tāda paša veida precēm un kādu patērētājs var pamatoti sagaidīt, ņemot vērā preces raksturu.


  • Dalībai ceļu satiksmē pārdotas lietotas automašīnas gadījumā parastais, ceļu satiksmes drošību neapdraudošs, automašīnas nolietojums vispārīgi nav atzīstams par lietas trūkumu. Turpretim tādu automašīnas detaļu nolietojums, kas ietekmē satiksmes drošību, var tikt atzīts par preces trūkumu, jo patērētājam ir pamats sagaidīt, ka šādas detaļas būs laikus nomainītas. Arī tāds nolietojums, kas nav parasts, piemēram, ja detaļas nolietojums ir ievērojami lielāks, nekā tam vajadzētu būt, ņemot vēra automašīnas vecumu un nobraukumu, var tikt atzīts par automašīnas trūkumu.


  • Patērētāju tiesību aizsardzības likums iztulkojams pircējam ne mazāk labvēlīgi kā norādīts Civillikuma 1613. pantā. Proti, neatbilstība nevarēja palikt patērētājam apslēpta, vismaz piegriežot visparastāko uzmanību, kādu var sagaidīt no personas bez speciālām, tostarp tehniskām zināšanām par attiecīgo preču veidu. Tas nozīmē, ka patērētājam nav pienākuma izdarīt preces padziļinātu pārbaudi. Tas, ka attiecīgais trūkums varēja tikt konstatēts, ja pircējs preci būtu padziļināti pārbaudījis pats vai ar trešās personas palīdzību, un ka pircējam tāda iespēja bija, nenozīmē, ka trūkums nav uzskatāms par slēpto trūkumu, un neatbrīvo pārdevēju no atbildības par preces neatbilstību līguma noteikumiem.


  • Lietotai automašīnai, ja tā tiek pārdota kā braukšanas kārtībā esoša automašīna, parasti izvirzāmās prasības būs tādas prasības, ka ar to var braukt pietiekami labi un ērti un tā nerada riskus lietotāja un citu ceļu satiksmes dalībnieku drošībai. Pats par sevi lietotas preces pārdošanas fakts nenozīmē, ka prece ir ar defektiem.


  • Pat jau automašīnai ir svaigi izieta tehniskā apskate, kurā netika konstatēti trūkumi vai bojājumi, nevar atspēkot prezumpciju, ka trūkumi pastāvēja transportlīdzekļa iegādes brīdī, jo transportlīdzekļu valsts tehniskā apskate ir vienveidīgs tehniskā stāvokļa pārbaudes process visiem transportlīdzekļiem, kura laikā atbilstoši normatīvajiem aktiem tiek pārbaudīts transportlīdzekļa vispārējais tehniskais stāvoklis un tiek lemts par tā pielaišanu vai nepielaišanu ceļu satiksmē. Taču šādas tehniskās apskates laikā netiek veikta transportlīdzekļa tehniskā stāvokļa padziļināta pārbaude.


  • Rezumējot visu augstāk minēto, ja Jūs lietotu automašīnu pērkat kā fiziska persona (patērētājs), un 1 gada laikā pēc automašīnas iegādes atklājas slēptie defekti, kuri Jums tika noklusēti, Jums ir tiesības aizvest automašīnu uz padziļinātu pārbaudi un, atkarībā no situācijas, vai nu pieprasīt samazināt transportlīdzekļa pirkuma maksu, saremontēt automašīnu, samainīt automašīnu vai atcelt līgumu un pieprasīt atmaksāt samaksāto naudas summu.


  • Ko darīt automašīnu tirgotājiem? Godīgi sludinājumā vai līgumā norādīt slēptos defektus, vai arī jābūt gataviem atmaksāt naudu vai remontēt automašīnu.


  • P.S. augstāk minētā tiesu prakse attiecas uz patērētājiem (fiziskām personām), bet neattiecas uz saimnieciskās darbības veicējiem vai uzņēmējiem, tomēr ir sagaidāms, ka attiecīgajā spriedumā paustās atziņas varēs attiecināt arī uz saimnieciskās darbības veicējiem vai uzņēmējiem, jo Civillikuma 1613. pants (atsavinātājs neatbild ne par nenozīmīgiem trūkumiem, kas nekavē visumā lietas lietošanu, ne arī par tādiem, kas ieguvējam bijuši zināmi, vai vismaz, piegriežot visparastāko uzmanību, nevarētu palikt viņam apslēpti) attiecas arī uz juridiskām personām.


Par nepareizu sīkdatņu izmantošanu – 20 000 euro liels sods
13 maijs, 2024
Datu valsts inspekcija (turpmāk – Inspekcija) ir publicējusi 2023. gada pārskatu (turpmāk – Pārskats), kurš pieejams Inspekcijas mājaslapā.
Pozitīvas vēsmas VID darbībā
13 maijs, 2024
Vēl nesen - šā gada februārī darbu uzsāka jaunā VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe, bet jau ir jūtamas pozitīvas pārmaiņas VID darbībā.
Zvērināta advokāta Laura Klagiša apbalvošana ar Latvijas Republikas Zemessardzes atzinības rakstu
02 apr., 2024
Mūsu publikācijas militāro tiesību sfērā ir novērtētas, un Zvērināts advokāts Lauris Klagišs Advokātu kopsapulcē tika apbalvots ar Latvijas Republikas Zemessardzes atzinības rakstu par pilsonisku rīcību, stiprinot sabiedrības pārliecību par valsts spēju pretoties hibrīduzbrukumiem.
07 marts, 2024
Plašsaziņas līdzekļos ir izskanējis, ka lietuvieši masveidā izpērk īpašumus Tenerifes salā. Tomēr arī latvieši dzīvo un pērk īpašumus šajā saulainajā Spānijas salā gan fantastiskā klimata un dabas skatu dēļ, gan dēļ tā, ka kara gadījumā šie īpašumi, kas atrodas vairāk kā 1000 km no kontinenta, būs daudz vairāk pasargāti, kā dzīvokļi Rīgas jaunajos projektos. Kāds mans klients nodarbojas ar īpašumu tirdzniecību Tenerifē, kā arī piedāvā šo īpašumu apsaimniekošanu, īrnieku piemeklēšanu, remontu un citus pakalpojumus, kā arī konsultācijas par praktiskām un tiesiskām niansēm (piemēram, tur ir specifiska juridiska nianse, ka ne visos daudzdzīvokļu māju kompleksos esošos dzīvokļus ir iespējams nodot izīrēšanai - vajadzīga iedzīvotāju kopienas piekrišana jeb licence). Pašlaik pieejami īpašumi, sākot no 290 000 EUR (51 kv.m dzīvoklis ar terasi un pilnīgi svaigu remontu populārajā Costa Adeje rajonā) līdz pat 7 miljonus vērtai villai. Laiku pa laika parādās arī lētāki objekti, kuriem nepieciešams remonts, bet tie tiek ļoti ātri rezervēti. Ja ir interese par konkrētiem īpašumiem, lūgums sazināties ar mani personīgi, padalīšos ar kontaktiem un informāciju. Ja Jums šī vai iepriekšējās tēmas ieinteresēja, piesekojiet mūsu Facebook profilam https://www.facebook.com/iadvokats , kā arī dalieties ar šo rakstu.
Kam būs un kam nebūs jāiet karā
04 marts, 2024
Ņemot vērā nepārtrauktos valstu līderu un militārpersonu paziņojumus, ka karš starp krieviju un NATO ir neizbēgams, sniegsim skaidrojumu par ļoti aktuālu tēmu - kam būs un kam nebūs jāiet karā. Šis skaidrojums neattiecas uz militārpersonām un zemessargiem, attiecībā uz kuriem diskusiju vai jautājumu nav.
Vai kara laikā ir jāmaksā hipotekārais kredīts par iznīcinātu mājokli
28 febr., 2024
Pirmkārt, ir jāņem vērā, ka kara stāvoklis viennozīmīgi ir uzskatāms par nepārvaramas varas apstākļiem, līdz ar to neviens apdrošinātājs nesegs nepārvaramas varas (kara) dēļ nodarītos zaudējumus.
Datu dzēšana no Facebook
27 febr., 2024
Nesen pie mani vērsās klients ar lūgumu - palīdzēt izdzēst viņa datus no Facebook platformas. Viņš pats Facebook nelieto, bet kāds nelabvēlis klienta vārdā bija izveidojis profilu, kurā bija ievietojis ne tikai klienta vārdu un uzvārdu, bet arī fotogrāfiju un pat precīzu dzīvesvietas adresi.
Vai zināt savas tiesības un pienākumus kara gadījumā?
27 febr., 2024
Pēdējā laikā arvien vairāk nākas aizdomāties par to, cik un vai mēs esam gatavi karam. Bija jāpaiet diviem kara gadiem Ukrainā, līdz mūsu politiķa spēja pieņemt lēmumu par graudu importa aizliegumu no krievijas, tomēr tā arī neizlēma par tranzīta aizliegšanu, kā rezultātā graudi milzīgos apmēros tranzītā tiek vesti cauri Latvijas teritorijai.
Norma par pastāvīgās uzturēšanās atļaujām Krievijas pilsoņiem atbilst
Satversmei
20 febr., 2024
Satversmes tiesa šajā lietā vērtēja Imigrācijas likuma pārejas noteikumu atbilstību Satversmē ietvertajam tiesiskās paļāvības un tiesiskās vienlīdzības principam, kā arī tiesībām uz privātās dzīves neaizskaramību.
Kā atšķiras jurists no advokāta
14 febr., 2024
Pirmkārt, ir jāsaprot, ka absolūti visi advokāti ir arī juristi, bet ne visi juristi ir advokāti. Par juristiem sevi mēdz uzskatīt arī juridiskās fakultātes studenti, taču advokātiem minimālās izglītības prasības ir otrā līmeņa profesionālā augstākā izglītība tiesību zinātnēs ar jurista profesionālo kvalifikāciju, kā arī maģistra grāds tiesību zinātnē.
Vairāk ziņu
Share by: