Par dzimumu neitralitāti jeb, vai pasaule jūk prātā?
2023. gada 23. oktobris
- Vācijā uz publisko tualešu durvīm, blakus sieviešu un vīriešu tualetēm, parādās vēl trešās durvis, uz kurām izvietotie uzraksti liecina, ka tās ir paredzētas abiem dzimumiem (All gender), savukārt Latvijas bērniem paredzētās grāmatās tiek popularizētas viendzimuma attiecības un pausti viedokļi par to, ka bez vīriešiem un sievietēm ir arī transpersonas.
- Pārskatot pēdējā laika administratīvo tiesu spriedumus, esmu konstatējis, ka tiesas masveidā atbalsta viendzimuma partnerattiecību atzīšanu par ģimeni. Portālā https://manas.tiesas.lv/eTiesasMvc/nolemumi ir atrodami vismaz 30 tiesu spriedumi par šo tēmu. Necitēšu visus juridiskos argumentus, kurus izklāsta tiesas. To jūs varat izlasīt, piemēram, šajā spriedumā - https://manas.tiesas.lv/eTiesasMvc/nolemumi/pdf/513324.pdf. Tomēr vēlos vērst lasītāju uzmanību uz to, ka viendzimuma ģimenes faktu tiesas mēdz konstatēt bez jebkādiem pierādījumiem, paļaujoties tikai uz viendzimuma pāra apliecinājumu.
- Piemēram, tiesa norāda, ka: “Tā kā abas līdzpieteicējas parakstījušas pieteikumu, kurā apliecina to starpā pastāvošo attiecību pastāvīgo un ilgstošo raksturu, paužot arī savu gribu uzturēt šādas ģimenes attiecības ilgtermiņā, tiesai, ievērojot šajā tiesas spriedumā noskaidrotos faktiskos un tiesiskos apstākļus, nav pamata apšaubīt vai pārbaudīt līdzpieteicēju norādīto savstarpējo attiecību faktu, līdz ar to tiesa atzīst, ka starp līdzpieteicējām pastāv ģimenes attiecības Satversmes 110. panta izpratnē, kas ir pamats pieteikuma apmierināšanai”.
- Ņemot vērā, ka Saeima nav pieņēmusi (cerams, arī nepieņems) Civilās savienības likumu viendzimuma pāru ģimeņu aizsardzībai, administratīvās tiesas faktiski mēdz rīkoties likumdevēja vietā, viendzimuma ģimenes attiecības konstatējot uz sprieduma, nevis uz likuma pamata.
- Neapstrīdēšu spēkā esošu tiesas spriedumu likumību , jo likums “Par tiesu varu” nosaka, ka pret šādu spriedumu ir jāizturas ar cieņu, tomēr ļoti ceru, ka valsts atbilstoši Satversmes 110. pantam aizsargās un atbalstīs laulību - savienību starp vīrieti un sievieti -, un nekad nepieļaus viendzimuma laulību atzīšanu.


Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC) beidzot ir konstatējis, ka AS “4finance” ilgstošā laika posmā ir veicis neatbilstošu patērētāju maksātspējas izvērtēšanu – nav ieguvis datus par patērētāju visām esošajām saistībām, jo datus ieguva tikai no viena kredītinformācijas biroja, nevis no visiem.

Videospēļu spēlēšanas video var tikt atzīts par autortiesību objektu un ienākumi apliekas ar nodokli
Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments savā 2024. gada 26. jūlija spriedumā lietā Nr. SKA 82/2024 (turpmāk – Spriedums) ir analizējis videospēļu spēlēšanu un ar to saistīto ienākumu gūšanas tiesiskās nianses, ar kurām vēlamies padalīties. Augstākā tiesa ir norādījusi, ka izpildoties noteiktām pazīmēm, videospēļu spēlēšanas tiešraižu veidošana un straumēšana var tikt atzīta par saimniecisko darbību, kuras rezultātā gūtie ienākumi ir apliekami ar nodokli. Saimniecisko darbību raksturo vairākas pazīmes: ekonomiskā būtība, regularitāte (sistemātiskums), apjoms un atlīdzība. Tas, vai konkrētajā gadījumā ir konstatējama saimnieciskā darbība, ir faktu novērtēšanas jautājums, kas katrā lietā ir jāvērtē atsevišķi atbilstoši lietas apstākļiem. Tieša saikne starp personas veiktajām darbībām un skatītāju veiktajiem maksājumiem ļauj secināt, ka videospēļu spēlēšanas tiešraižu veidotājs personām sniedz pakalpojumu par atlīdzību. Patstāvīga un regulāra satura veidošana un straumēšana virtuālajā vidē apvienojumā ar atlīdzības saņemšanu norāda uz nepārprotamu nodomu gūt ienākumus. Uz saimnieciskās darbības veikšanu norāda arī personas profesionālā pieeja no skatītājiem saņemto maksājumu pārvaldībai un optimizācijai, izmantojot streamlabs.com piedāvātos produktus. Persona, kura ir izveidojusi strukturētu sistēmu, kā pieņemt skatītāju veiktos maksājumus, cenšas gūt atlīdzību, nevis saņemt dāvanas Civillikuma 1912. panta izpratnē. Videospēļu spēlēšanas video var tikt atzīts par autortiesību objektu. Izvērtējot, vai objekts atzīstams par autortiesību objektu, pārbaudāms, pirmkārt, vai to ir radījusi fiziskā persona un, otrkārt, vai darbs ir šīs personas radošās darbības jeb jaunrades rezultāts. Arī videospēļu spēlēšanas video var tikt atzīts par autortiesību objektu – atvasinātu audiovizuālu darbu –, ja tos radījusi fiziskā persona un tajos ieguldīta jaunrade. Ienākums no intelektuālā īpašuma nodokļu tiesību izpratnē ietver jebkuru ienākumu, ko persona saņem kā kompensāciju par jebkurām autortiesībām vai par to izmantošanu. Tas, ka pastāv cēloniskais sakars starp videospēļu spēlēšanas video straumēšanu un skatītāju veiktajiem maksājumiem, ir pamats atzīt, ka minētie ienākumi gūti šo darbu izmantošanas rezultātā. Tādējādi, ja videospēļu spēlēšanas video atbilst autortiesību objektu statusam, ienākumi, kas gūti šo darbu izmantošanas rezultātā, apliekami ar nodokli kā ienākumi no intelektuālā īpašuma. Likumdevējs ir paredzējis iespēju autoriem atskaitīt izdevumus, kas saistīti ar autordarbu radīšanu, līdz ar to, ja persona ir radījusi ar autortiesībām aizsargājamus audiovizuālus darbus, pirms gūto ienākumu aplikšanas ar nodokli, ir pamats piemērot attaisnoto izdevumu normas. Zvērinātam advokātam Laurim Klagišam ir 20 gadus ilga pieredze nodokļu tiesībās, līdz ar to, ja Jums rodas jautājumi par augstāk aprakstītajām vai citām tēmām, lūgums ar mums sazināties.