Par advokāta saziņas neaizskaramību
Šī gada 26. septembrī Eiropas Savienības Tiesa (turpmāk - EST) pasludināja spriedumu lietā Nr. C-432/23 F SCS un Ordre des avocats du barreau de Luxembourg pret Administration des contributions directes (“Spriedums”), kas skar nozīmīgus jautājumus par advokāta profesionālā noslēpuma aizsardzību Eiropas Savienības tiesību kontekstā.
Faktiskie apstākļi ir tādi, ka Luksemburgas nodokļu pārvalde saņēma informācijas pieprasījumu no Spānijas nodokļu iestādēm sniegt informāciju par Luksemburgas advokātu biroja (advokāta) sniegtajām konsultācijām Spānijā reģistrētai sabiedrībai. Saskaņā ar minēto pieprasījumu Luksemburgas nodokļu pārvalde izdeva lēmumu, ar kuru tā uzdeva advokātu birojam sniegt visu informāciju un dokumentus par konsultācijām, ko tas sniedzis Spānijā reģistrētai sabiedrībai saistībā ar kāda uzņēmuma iegādi. Advokātu birojs norādīja, ka tas nevar sniegt pieprasīto informāciju un dokumentus, argumentējot, ka attiecīgā informācija un dokumenti ir advokāta profesionālais noslēpums. Luksemburgas nodokļu pārvalde izdeva jaunu lēmumu, ar kuru tika uzdots advokātu birojam sniegt prasīto informāciju un dokumentus. Ar atsevišķu lēmumu advokātu birojam tika piemērots naudas sods par lēmuma nepildīšanu. Advokātu birojs cēla prasību tiesā atcelt Luksemburgas nodokļu pārvaldes lēmumus, argumentējot, ka ne tikai advokātu biroja (advokāta) rīcībā nav informācijas, kas nav aizsargāta kā profesionālais noslēpums, bet arī, ka Luksemburgas nodokļu pārvalde konkrētajā gadījumā, izdodot lēmumus sniegt informāciju un dokumentus, ir iejaukusies advokāta un klienta saziņas neaizskaramībā.
Spriedumā EST ir paudusi šādas atziņas:
- neatkarīgi no tiesību jomas, advokāta sniegtās juridiskās konsultācijas bauda pastiprināto aizsardzību attiecībā uz advokāta un klienta saziņu;
- advokāta juridiskajām konsultācijām, lai arī kādā tiesību jomā tās tiktu sniegtas, ir piemērojama Eiropas Savienības Pamattiesību Hartas 7. pantā garantētā pastiprinātā aizsardzība attiecībā uz advokāta un klienta saziņu;
- lēmums, ar ko advokātam tiek uzdots sniegt visu dokumentāciju un informāciju, kas saistīta ar advokāta attiecībām ar tā klientu un attiecas uz juridisko palīdzību, ir iejaukšanās advokāta un klienta tiesībās uz saziņas neaizskaramību.
Diemžēl praksē ir zināmi daudzi gadījumi, kad tiek izņemti advokātu datori un telefoni, kā arī tiek noklausītas advokātu sarunas ar klientiem, līdz ar to, ņemot vērā šo fundamentālo EST spriedumu, būtu jācer, ka Latvijas tiesībsargājošās iestādes ņems vērā šajā Spriedumā paustās atziņas, jo klientiem būtu jābūt pārliecībai, ka visa advokātam paustā informācija paliks konfidenciāla.

