Darba strīdu problemātika
2024. gada 27. maijs
- Kādu laiku atpakaļ mūsu birojs tiesā (visās trīs instancēs) pārstāvēja vairākus viena uzņēmuma bijušos darbiniekus. Tiesas ceļā izdevās panākt nelikumīgo uzteikumu atzīšanu par spēkā neesošu, neizmaksātās darba samaksas, kompensācijas par darba piespiedu kavējumu, kā arī tiesāšanās izdevumu piedziņu. Darbinieki kopumā saņēma vairākus desmitus tūkstošus euro. Minētā strīda sakarā radās daži ieteikumi gan darbiniekiem, gan darba devējiem.
- Darbinieki – nekad nepadodaties un izmantojiet savas tiesības - par darba devēja rīcību sūdzēties gan Valsts darba inspekcijā, gan tiesā. Darba likums strīdus gadījumos vairāk aizsargā tieši darbinieka tiesības un pierādīšanas pienākumu pārnes no darbinieka uz darba devēju. Turklāt darbinieki ir atbrīvoti no pienākuma maksāt valsts nodevu.
- Tāpat Darbiniekiem iesaku ierakstīt tās sarunas ar darba devēju, kuras pēc tam var noderēt tiesā. Latvijas tiesu praksē ir nostiprinājusies atziņa, ka var būt pieļaujama darbinieka sarunas ar darba devēju ierakstīšana, neinformējot par to darba devēju, un šī ieraksta izmantošana tiesā par pierādījumu darbinieka aizskarto tiesību aizsardzībai.
- Darba devējiem varu ieteikt uzteikuma sagatavošanas procesā piesaistīt zinošu juristu vai advokātu. Ja Jūs sava uzņēmuma automašīnu vai datoru remontu neveicat paši, bet uzticat profesionāliem servisiem, kāpēc gan bez attiecīgas izglītības un pieredzes cenšaties gatavot tik būtisku un sarežģītu dokumentu, kā uzteikums? Daži nepareizi vārdi uzteikumā Jums var izmaksāt desmitiem tūkstošus euro, jo, ja tiesa ilgs divus gadus, un, ja rezultātā uzteikums tiks atzīts par spēkā neesošu, Jūs būsiet spiesti attiecīgajam darbiniekam samaksāt kompensācijas par darba piespiedu kavējumu par visiem šiem diviem gadiem, maksājot 24 darbinieka vidējās mēnešalgas.
- Savukārt, ja Jūs uzteikumu esat gatavojuši paši, lieta ir nonākusi tiesā un ir acīmredzams, ka Jūs, visticamāk, šo lietu zaudēsiet, aizmirstiet par saviem principiem, atjaunojiet darbinieku darbā paši un tādā veidā Jūs nebūsiet spiesti maksāt kompensāciju par darba piespiedu kavējumu.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC) beidzot ir konstatējis, ka AS “4finance” ilgstošā laika posmā ir veicis neatbilstošu patērētāju maksātspējas izvērtēšanu – nav ieguvis datus par patērētāju visām esošajām saistībām, jo datus ieguva tikai no viena kredītinformācijas biroja, nevis no visiem.

Videospēļu spēlēšanas video var tikt atzīts par autortiesību objektu un ienākumi apliekas ar nodokli
Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments savā 2024. gada 26. jūlija spriedumā lietā Nr. SKA 82/2024 (turpmāk – Spriedums) ir analizējis videospēļu spēlēšanu un ar to saistīto ienākumu gūšanas tiesiskās nianses, ar kurām vēlamies padalīties. Augstākā tiesa ir norādījusi, ka izpildoties noteiktām pazīmēm, videospēļu spēlēšanas tiešraižu veidošana un straumēšana var tikt atzīta par saimniecisko darbību, kuras rezultātā gūtie ienākumi ir apliekami ar nodokli. Saimniecisko darbību raksturo vairākas pazīmes: ekonomiskā būtība, regularitāte (sistemātiskums), apjoms un atlīdzība. Tas, vai konkrētajā gadījumā ir konstatējama saimnieciskā darbība, ir faktu novērtēšanas jautājums, kas katrā lietā ir jāvērtē atsevišķi atbilstoši lietas apstākļiem. Tieša saikne starp personas veiktajām darbībām un skatītāju veiktajiem maksājumiem ļauj secināt, ka videospēļu spēlēšanas tiešraižu veidotājs personām sniedz pakalpojumu par atlīdzību. Patstāvīga un regulāra satura veidošana un straumēšana virtuālajā vidē apvienojumā ar atlīdzības saņemšanu norāda uz nepārprotamu nodomu gūt ienākumus. Uz saimnieciskās darbības veikšanu norāda arī personas profesionālā pieeja no skatītājiem saņemto maksājumu pārvaldībai un optimizācijai, izmantojot streamlabs.com piedāvātos produktus. Persona, kura ir izveidojusi strukturētu sistēmu, kā pieņemt skatītāju veiktos maksājumus, cenšas gūt atlīdzību, nevis saņemt dāvanas Civillikuma 1912. panta izpratnē. Videospēļu spēlēšanas video var tikt atzīts par autortiesību objektu. Izvērtējot, vai objekts atzīstams par autortiesību objektu, pārbaudāms, pirmkārt, vai to ir radījusi fiziskā persona un, otrkārt, vai darbs ir šīs personas radošās darbības jeb jaunrades rezultāts. Arī videospēļu spēlēšanas video var tikt atzīts par autortiesību objektu – atvasinātu audiovizuālu darbu –, ja tos radījusi fiziskā persona un tajos ieguldīta jaunrade. Ienākums no intelektuālā īpašuma nodokļu tiesību izpratnē ietver jebkuru ienākumu, ko persona saņem kā kompensāciju par jebkurām autortiesībām vai par to izmantošanu. Tas, ka pastāv cēloniskais sakars starp videospēļu spēlēšanas video straumēšanu un skatītāju veiktajiem maksājumiem, ir pamats atzīt, ka minētie ienākumi gūti šo darbu izmantošanas rezultātā. Tādējādi, ja videospēļu spēlēšanas video atbilst autortiesību objektu statusam, ienākumi, kas gūti šo darbu izmantošanas rezultātā, apliekami ar nodokli kā ienākumi no intelektuālā īpašuma. Likumdevējs ir paredzējis iespēju autoriem atskaitīt izdevumus, kas saistīti ar autordarbu radīšanu, līdz ar to, ja persona ir radījusi ar autortiesībām aizsargājamus audiovizuālus darbus, pirms gūto ienākumu aplikšanas ar nodokli, ir pamats piemērot attaisnoto izdevumu normas. Zvērinātam advokātam Laurim Klagišam ir 20 gadus ilga pieredze nodokļu tiesībās, līdz ar to, ja Jums rodas jautājumi par augstāk aprakstītajām vai citām tēmām, lūgums ar mums sazināties.