Uzņēmumu reorganizācijas juridiskie un grāmatvedības aspekti.
Atbildot uz lasītāja jautājumu par uzņēmumu reorganizācijas juridiskajiem un grāmatvedības aspektiem, Zvērināta advokāta Laura Klagiša birojs sniedz ieskatu minētajos jautājumos.
Uzņēmumu var reorganizēt apvienošanas, sadalīšanas vai pārveidošanas ceļā. Sabiedrību apvienošana var notikt kā pievienošana vai saplūšana. Sadalīšana ir process, kurā sabiedrība nodod savu mantu vienai sabiedrībai vai vairākām citām sabiedrībām sašķelšanas vai nodalīšanas ceļā. Savukārt pārveidošana ir process, kurā viena veida sabiedrība tiek pārveidota par cita veida sabiedrību.
Augstāk minētais izklausās samērā sarežģīti, un reorganizācijas process, protams, ir laikietilpīgs, tomēr noteiktā kārtībā sagatavojot un iesniedzot atbilstošus dokumentus, šis process ir paveicams un lielas galvassāpes nesagādā. Reorganizācijas process samērā labi ir aprakstīts Uzņēmumu reģistra mājaslapā https://www.ur.gov.lv/.../uznemumu-vai-komersantu/sia/, kur ir pieejami arī gandrīz visu nepieciešamo dokumentu paraugi.
Faktiski, reorganizāciju veido divi posmi, piemēram, apvienošanas procesa pirmajā posmā ir jāiesniedz reorganizācijas līguma projekts, kā arī katras sabiedrības paziņojums par reorganizāciju, savukārt otrajā posmā katra reorganizācijas procesā iesaistītā sabiedrība ne agrāk kā trīs mēnešus pēc paziņojuma publicēšanas dienas iesniedz Uzņēmumu reģistrā pieteikumu kopā ar reorganizācijas līgumu, atzinumu, dalībnieku sapulces protokolu un citiem dokumentiem.
Attiecībā uz grāmatvedības jautājumiem, katrs konkrētais reorganizācijas gadījums jāanalizē atsevišķi, bet jebkurā gadījumā, uzņēmums, kurš pārskata gada laikā beidz maksāt uzņēmumu ienākuma nodokli likvidācijas vai reorganizācijas dēļ, sagatavo uzņēmuma darbības slēguma finanšu pārskatu un to kopā ar uzņēmumu ienākuma nodokļa deklarāciju par attiecīgo pārskata periodu iesniedz VID.
Uzņēmuma valdei, pieņemot lēmumu par reorganizāciju, būtu jāizdod rīkojums par inventarizācijas veikšanu. Iegūstošās sabiedrības grāmatvedības uzskaitē pašu kapitāls palielinās par pievienojamās sabiedrības tīro aktīvu summu saskaņā ar grāmatvedības datiem īpašuma un saistību nodošanas datumā.
Ja, apvienojot uzņēmumus, vai pievienojot vienu uzņēmumu otram, vēlēsieties apvienot arī abu uzņēmumu pamatkapitālus, tad būs nepieciešams zvērināta revidenta atzinums.
Zvērināta advokāta Laura Klagiša birojam ir zināšanas un pieredze reorganizācijas procesos, tāpēc varam palīdzēt reorganizēt arī Jūsu uzņēmumu.


