Tirgošanās portālā www.andelemandele.lv un nodokļi
Lauris Klagišs • 2024. gada 15. augusts
- Ja ieskatāmies populārajā aplikācijā un mājaslapā www.andelemandele.lv, dažādās facebook sludinājumu lapās, kā arī portālā www.ss.com, redzam, ka fiziskas personas lielos apmēros tirgo savas mantas. Līdz ar to var rasties pamatots jautājums, vai šāda mantu tirdzniecība apliekas ar nodokļiem, un ja jā, tad ar kādiem?
- Pārdodot savu mantu, nodokļi nav jāmaksā, ja tas nav saistīts ar pārdevēja saimniecisko darbību. Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredz, ka ar iedzīvotāju ienākuma nodokli apliekamajā ienākumā neietver un ar nodokli neapliek ienākumu no personīgā īpašuma (fiziskajai personai piederošas personiskai lietošanai paredzētas tādas kustamas lietas kā mēbeles, apģērbs un citas kustamas lietas) atsavināšanas, izņemot ienākumu no pārdošanai izgatavotas vai iegādātas lietas (ķermeniskas vai bezķermeniskas) pārdošanas.
Fiziskās personas darbību uzskata par saimniecisko darbību, ja tā atbilst vienam no šiem kritērijiem:
*darījumu regularitāte un sistemātiskums – trīs un vairāk darījumu gadā vai pieci un vairāk darījumu trijos gados;
*ieņēmumi no darījuma pārsniedz 14 229 un vairāk eiro gadā, izņemot ienākumus no personiskā īpašuma atsavināšanas (personiskai lietošanai paredzēto kustamo lietu – mēbeļu, apģērba un citu lietu);
*darbības ekonomiskā būtība vai personas īpašumā esošo lietu apjoms norāda uz sistemātisku darbību ar mērķi gūt atlīdzību.
- Normatīvajos aktos nav konkrēti noteikts, cik personisko mantu var pārdot vienā vai trijos gados. Visticamāk, tikai konkrētā persona zina, vai pārdod savas personiskās mantas vai tālākpārdošanai iegādātas preces, lai gūtu peļņu. Tomēr jāatceras, ka likuma “Par nodokļiem un nodevām” 38. pants nosaka, ka, ja nodokļu maksātājs nepiekrīt nodokļu administrācijas aprēķinātajam nodokļu maksājumu lielumam, pierādījumus par nodokļu maksājumu lielumu nodrošina nodokļu maksātājs.
- Rezumējot minēto, ja Valsts ieņēmumu dienests konstatēs, ka Jūs, kā fiziska persona, veicat aktīvu tirdzniecību internetā, šādā gadījumā Jums ir jābūt gataviem iesniegt pierādījumus gan par pārdoto lietu iegādes izcelsmi, gan par iegādes mērķi.
- Tātad, ja Jūs pārdosiet 20 Jūsu bērnu apģērba gabalus vai apavus, tad nodokli maksāt nevajadzēs, tomēr, ja VID konstatēs, ka Jums nemaz bērnu nav un pārdodamās mantas ir iegādātas, lai pārdotu tālāk pret atlīdzību, tad šādu darbību VID var uzskatīt par saimniecisko darbību. Jebkurā gadījumā pierādīšanas pienākums būs Jūsu, kā nodokļu maksātāja pusē.
- Lai izvērtētu konkrēto situāciju, VID var lūgt mantu pārdevējam sniegt detalizētus paskaidrojumus, pēc kuru saņemšanas tiks izvērtēts, vai personas rīcība ir klasificējama kā saimnieciskā darbība.
- Lai mazinātu nepamatotu VID interesi, atliek atcerēties vienkāršu padomu – vienas bankas ietvaros kalendārā gada ietvaros konta ietvaros apgrozījumam nevajadzētu pārsniegt 15 000 euro (jo bankām ir pienākums ziņot VID par fiziskajām personām, kuru iepriekšējā gada apgrozījuma summa vienas kredītiestādes ietvaros ir 15 000 euro vai vairāk).
- Advokāts Lauris Klagišs ir strādājis gan Valsts ieņēmumu dienestā, gan Administratīvajā apgabaltiesā, tāpēc ir uzkrājis ne tikai plašas teorētiskās zināšanas, bet arī reālu pieredzi nodokļu tiesībās un nodokļu piemērošanā. Ņemot vērā minēto, gadījumā ja Jums ir nepieciešama palīdzība sarakstē ar VID, aicinām sazināties ar mūsu biroju.

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (turpmāk – PTAC) beidzot ir konstatējis, ka AS “4finance” ilgstošā laika posmā ir veicis neatbilstošu patērētāju maksātspējas izvērtēšanu – nav ieguvis datus par patērētāju visām esošajām saistībām, jo datus ieguva tikai no viena kredītinformācijas biroja, nevis no visiem.

Videospēļu spēlēšanas video var tikt atzīts par autortiesību objektu un ienākumi apliekas ar nodokli
Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments savā 2024. gada 26. jūlija spriedumā lietā Nr. SKA 82/2024 (turpmāk – Spriedums) ir analizējis videospēļu spēlēšanu un ar to saistīto ienākumu gūšanas tiesiskās nianses, ar kurām vēlamies padalīties. Augstākā tiesa ir norādījusi, ka izpildoties noteiktām pazīmēm, videospēļu spēlēšanas tiešraižu veidošana un straumēšana var tikt atzīta par saimniecisko darbību, kuras rezultātā gūtie ienākumi ir apliekami ar nodokli. Saimniecisko darbību raksturo vairākas pazīmes: ekonomiskā būtība, regularitāte (sistemātiskums), apjoms un atlīdzība. Tas, vai konkrētajā gadījumā ir konstatējama saimnieciskā darbība, ir faktu novērtēšanas jautājums, kas katrā lietā ir jāvērtē atsevišķi atbilstoši lietas apstākļiem. Tieša saikne starp personas veiktajām darbībām un skatītāju veiktajiem maksājumiem ļauj secināt, ka videospēļu spēlēšanas tiešraižu veidotājs personām sniedz pakalpojumu par atlīdzību. Patstāvīga un regulāra satura veidošana un straumēšana virtuālajā vidē apvienojumā ar atlīdzības saņemšanu norāda uz nepārprotamu nodomu gūt ienākumus. Uz saimnieciskās darbības veikšanu norāda arī personas profesionālā pieeja no skatītājiem saņemto maksājumu pārvaldībai un optimizācijai, izmantojot streamlabs.com piedāvātos produktus. Persona, kura ir izveidojusi strukturētu sistēmu, kā pieņemt skatītāju veiktos maksājumus, cenšas gūt atlīdzību, nevis saņemt dāvanas Civillikuma 1912. panta izpratnē. Videospēļu spēlēšanas video var tikt atzīts par autortiesību objektu. Izvērtējot, vai objekts atzīstams par autortiesību objektu, pārbaudāms, pirmkārt, vai to ir radījusi fiziskā persona un, otrkārt, vai darbs ir šīs personas radošās darbības jeb jaunrades rezultāts. Arī videospēļu spēlēšanas video var tikt atzīts par autortiesību objektu – atvasinātu audiovizuālu darbu –, ja tos radījusi fiziskā persona un tajos ieguldīta jaunrade. Ienākums no intelektuālā īpašuma nodokļu tiesību izpratnē ietver jebkuru ienākumu, ko persona saņem kā kompensāciju par jebkurām autortiesībām vai par to izmantošanu. Tas, ka pastāv cēloniskais sakars starp videospēļu spēlēšanas video straumēšanu un skatītāju veiktajiem maksājumiem, ir pamats atzīt, ka minētie ienākumi gūti šo darbu izmantošanas rezultātā. Tādējādi, ja videospēļu spēlēšanas video atbilst autortiesību objektu statusam, ienākumi, kas gūti šo darbu izmantošanas rezultātā, apliekami ar nodokli kā ienākumi no intelektuālā īpašuma. Likumdevējs ir paredzējis iespēju autoriem atskaitīt izdevumus, kas saistīti ar autordarbu radīšanu, līdz ar to, ja persona ir radījusi ar autortiesībām aizsargājamus audiovizuālus darbus, pirms gūto ienākumu aplikšanas ar nodokli, ir pamats piemērot attaisnoto izdevumu normas. Zvērinātam advokātam Laurim Klagišam ir 20 gadus ilga pieredze nodokļu tiesībās, līdz ar to, ja Jums rodas jautājumi par augstāk aprakstītajām vai citām tēmām, lūgums ar mums sazināties.